

Něco o kozenkách
U nás na farmě jsme se zaměřili na čistokrevný chov kozy české bílé krátkosrsté. Jde o národní plemeno, které patří do genetických zdrojů České republiky.
Plemeno vzniklo křížením původních českých a slovenských koz s kozly sánského plemene, které pomohlo kozy typově sjednotit a zlepšit užitkovost. České bílé kozy jsou plemeno s hlavní mléčnou užitkovostí, kozy jsou odolné, vhodné do zdejších podmínek.
Naše kozí stádečko má v současnosti 33 dojných koz. Každoročně necháváme na obnovu kolem 10 mladých koziček a stejný počet dospělých jde na prodej. Plemenitbu zajišťují nyní tři plemenní kozli linie Rudi, Molch a Zub. V posledních letech jsme se zapojili také do odchovu mladých kozlíků na plemenný trh, a po uchovnění jsou plemeníci k prodeji.
Kozy chováme ve stlaném chlévě s celoročním přístupem na pastviny. V zimě však možnost výběhu nevyužívají, vystrčí nos ze dveří a vrátí se dovnitř k seníkůmJ
Dojíme u nás dvakrát denně, dojícím strojem do konví. Kozy jsou naučené na svá jména a podle pořadníku chodí na dojící lavičky. Tady totiž dostanou kyblík s granulemi a spokojeně se při krmení nechají podojit.
Bílé kozy mají sezónní říje v podzimním období, zhruba od srpna do ledna. U nás připouštíme ihned koncem srpna, abychom měli kůzlata ještě v zimním období, koncem ledna. Malá kůzlata dobře snáší zimu a v prostoru chléva dobře rostou. V jarním období, kdy jdou na pastvu, jsou již dost silná, aby udržela krok se stádem a nemělo to vliv na jejich růst.


Kdo ještě bydlí na farmě
Kobyla Salza
Kozy se o pastviny dělí s jednou kobylkou, teplokrevnou kříženkou. Je to už paní v letech, odchodila si svou jezdeckou šichtu a teď nám pomáhá jako „ekologická sekačka“ na nedopasky po kozách.


Pes Gary
Naše bezpečí hlídá „labrador“ Gary. Je to v celku mazel, většinou hosty vítá, ale pozor, občas taky hlídá…
Dále se o farmu dělíme s pár kočkami, morčaty, želvami, agamou, pakobylkami a rybičkami. To už je snad vše, možná ještě myšky by se našly…